پیشرفت تکنولوژی و فناوری های جدید موجب شده تا انسان به فکر فراهم آوردن راحتی و آسایش در برابر مشکلات و معضلات پیش رو باشد. یکی از این مشکلاتی که به خصوص در مناطق سردسیر اتفاق میفتد، یخ زدگی معابر عمومی اختصاصی مانند کوچه و خیابان ها، پشت بام، پارکینگ ها و رمپ، محل فرود هلیکوپتر، ورودی بیمارستان، استادیوم ها و زمین ورزشی، اسکله و بنگاه های بارگیری و اماکنی است که بارش برف و باران و به طبع آن یخ بندان پس از باعث به وجود آمدن معصل سر خوردن افراد و وسایل نقلیه میشود. در بسیاری از مواقع هم میتواند موجب کندی و حتی جلوگیری از عبور و مرور شده و زندگی عادی را مختل میکند .

به همین دلیل با بررسی علمی و آزمون و خطاهای مختلف سیستم گرمایش از کف، سیستم لوله کشی ذوب یخ و برف ابداع گشته و این مساله نیز  توسط مهندسین رفع شد . در حقیقت سیستم لوله کشی ذوب یخ یک ورژن پیشرفته از پارو کردن برف و یخ میباشد، که به جای انتقال فیزیکی برف و یخ توسط انسان , با ایجاد حرارت محیط از یخ زدگی جلوگیری کرده و در صورت یخ زدن آنرا به سرعت ذوب میکند .

به طور کلی سیستم گرمایشی با استفاده از سه روش : انتقال هوای گرم، استفاده از انرژی الکتریکی و انتقال آب گرم صورت میگیرد.

مزایای سیستم لوله کشی ذوب یخ

  1. کاهش هزینه های پارو کردن یخ و برف روبی و صرفه جویی در وقت و هزینه های جاری
  2. ایمنی بیشتر
  3. قابلیت کنترل و هوشندسازی
  4. جلوگیری از خرابیهای ناشی از پاشیدن نمک و مواد شیمیایی روی آسفالت و به تبع آن افزایش طول عمر کفپوش خیابان ها.

انواع روش های اجرای سیستم ذوب برف

بسته به محل روشهای مختلفی برای اجرای سیستم لوله کشی ذوب یخ و برف وجود دارد. اماکن با ایاب و ذهاب معمولی مانند پارکینگ منازل و پیاده رو، رمپ پارکینگها و اماکن تجاری با رفت و آمد بیشتر و اماکن اضظراری مانند سکوی هلیکوپتر و اورژانس بیمارستانها از این سه دسته بندی تبعیت میکنند.

پیش بینی اجرای چنینی سیستمی هنگام اجرای تاسیسات لوله کشی ساختمان میتواند به افزایش کیفیت این سیستم شود.

اجرای سیستم برقی ذوب برف در حیطه تخصصی ما نبوده و شرکتهایی برای اجرای این امر در سراسر کشور فعال هستند. اما به طور کلی سیستم ذوب برف از لحاظ اجرایی شبیه سیستم گرمایش از کف بوده که در مقاله گرمایش از کف تهران پایپر به تفصیل به آن پرداخته ایم.

طراحی سیستم ذوب یخ و انتخاب سیستم مولد گرمایش بسته به زیربنای مورد اجرا دارد. اختصاص پکیج یا موتورخانه جدا از گرمایش ساختمان یکی از مهمترین مواردی است که بایستی در اجرای سیستم ذوب یخ اجرا شود.

در اجرای سیستم ذوب یخ برای متراژهای پایین تر میتوان در کنار سیستم گرمایش منازل یک انشعاب نیز برای سیستم لوله کشی ذوب یخ پشت بام، روف گاردن، رمپ پارکینگ، پیاده رو یا دیگر اماکن در معرض یخ زدگی انجام داد.

اما با افزایش زیربنای مورد اجرای ذوب برف احتمالا سیستم گرمایش ساختمان پاسخگوی این سیستم نبوده و بایستی یک موتورخانه یا پکیج گرمایش اختصاصی برای این امر نصب و راه اندازی نمود. علاوه بر این جایگزین اتیلن گلیکول به جای آب در این سیستم گرمایشی بایستی در دستور کار قرار بگیرد. اتیلن گلیکول یک الکل دو عاملی است که در ساخت ضدیخ اتومبیل هم بکار گرفته میشود، و دمای انجماد پایین آن بسته به غلظت بسیار پایین تر از دمای انجماد آب میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *