رفع نشتی لوله شوفاژ

برای رفع نشتی لوله شوفاژ ابتدا بایستی مشکل شوفاژ را پیدا کرد و سپس اقدام به رفع آن نمود. نشتی شوفاژها اگر از بدنه رادیاتور باشد که قابل تعمیر نبوده و بایستی رادیاتور تعویض شود. در رادیاتورهای پره ای میتوان با حذف پره های سوراخ این مشکل را حل نمود. اما اگر رادیاتور از نوع پنلی و فولادی باشد، هیچ راهی جز تعویض کل رادیاتور وجود ندارد .

در مورد رادیاتورهای پره ای برخی اوقات نشتی از واشر بین دو پره است که ممکن است با بازکردن رادیاتور و تعویض واشر یا سفت کردن پره ها، نشتی آب بندی شود.

رفع نشتی شیر رادیاتور شوفاژ

بسیاری از نشتی های شوفاژ مربوط به نشتی از شیر رادیاتور یا اتصالات اطراف آن است. هر رادیاتور دارای یک شیر رفت یا بالا ویک شیر برگشت یا زانو رادیاتور است. معمولا برای استفاده از رادیاتور یا بستن آن ما به شیر پایین کاری نداشته و شیر بالا را باز و بسته میکنیم.

اغلب نشتی ها هم در شیر بالای رادیاتور است، که ممکن است حتی احتیاج به تعویض کل شیر منجر شود. نشتی از اتصالات رادیاتور یا لوله و اتصال نزدیک شیر هم یک مورد شایع است، که اغلب بخاطر فشار آوردن به رادیاتور هویدا شده و بخاطر کثیف بودن آب شوفاژ ممکن است خود بخود آب بندی شود.

اما اگر نشتی شیر رادیاتور شوفاژ و اتصالات آن برطرف نشده، بایستی فورا اقدام به رفع نشتی نمایید، زیرا در سیستمهای پکیجی باعث افت فشار پکیج و در سیستمهای موتورخانه ای موجب هواگرفتن سیستم کل شوفاژ می شود.

برای این نشتی ها بایستی ابتدا شیر فلکه شوفاژ کاملا قطع شود تا بتوان اقدام به تعمیر شیر رادیاتور و لوله شوفاژ نمود.

علت نشت رادیاتور

علت آب دادن شوفاژها با توجه به دامن گیر بودن این موضوع در بسیاری از خانواده ها به عنوان یک چالش تبدیل شده است تا برای علت یابی آن چاره اندیشی نمایند. طبیعتا اگر هیچ گونه تخصصی در این زمینه ندارید، بهترین راه پیش رو، جویا شدن دلیل آب دادن شوفاژ توسط یک لوله کش و استادکار در این زمینه است تا با تجربه چندین ساله خود در این زمینه پس از کشف کردن دلیل آب دادن شوفاژ و بازگو کردن آن به  کارفرمای خود در راستای تعمیر آن گام بردارد.

بنابراین می بایست به آن دسته از افرادی که تصور می کنند، نگهداری و حفاظت از پکیج کار ساده ای است و چندان سخت به نظر نمی آید، این نکته را یادآور گشت که شوفاژ ها با تمام مزیت هایی که نسبت به وسایل گرمایشی دیگر دارند، باز هم در پاره ای از اوقات ساکنین منازل مسکونی را با مشکلات عدیده ای مواجه می سازند.

مواردی از قبیل: نشتی آب، شکستگی لوله های شوفاژ، هواگیری شوفاژ و سایر موارد از جمله مشکلات پدید آمده در غالب شوفاژهاست که ما در ادامه مطلب تنها به واکاوی علت آب دادن شوفاژ به عنوان یکی از مشکلات شوفاژها می پردازیم و از سایر مشکلات آن در این مختصر سرباز می زنیم.

رفع نشتی شوفاژ

یک روش نه چندان مطمین همره با آزمون و خطا برای رفع نشتی شوفاژ بر حسب شانس و اقبال وجود دارد که در گذشته برای آب بندی رادیاتور اتومبیل های قدیمی به کار میرفته است. در این روش از بخشی از سیستم شوفاژ مقدار کمی زردچوبه به سیستم شوفاژ اضافه میکنیم تا روزنه های بسیار ریز را آب بندی کند. این روش برای رفع نشتی شوفاژ در اندازه ای بزرگ اثرگذار نبوده و احتمالا فقط سوراخهای ریز را بپوشاند.

برای این کار ابتدا مقدار زردچوبه را در یک بطری 1/5 لیتری حل کرده و سپس از طریق منبع انبساط پشت بام یا رادیاتور حوله خشک کن حمام یا سایر رادیاتورها به درون سیستم اضافه میکنیم و منتظر میمانیم تا نشتی را برطرف نماید.

علت آب دادن شوفاژ

علت آب دادن شوفاژ به عوامل زیادی بستگی دارد. شاید یکی از علت های آن استفاده از مواد اولیه نامرغوب در خود شوفاژ ها باشد که پس از مدت کوتاهی با توجه به بی کیفیت بودن این مواد، شوفاژ ها آب می دهند و عملکرد اصلی خود را از دست می دهند.

سایر عواملی که علت آب دادن شوفاژ را پدید می آورند، ممکن است پوسیدگی و جرم گرفتگی رادیاتور شوفاژ یا ترکیدگی و شکستگی لوله ها باشد که در نهایت تمامی این عوامل سبب آب دادن شوفاژ می گردد. اما سوال اینجاست پس از واکاوی و بررسی علت آب دادن شوفاژ و یا اینکه پس از مشاهده آب دادن شوفاژ اولین اقدامی که می بایست انجام داد، چیست و به واقع چه کاری باید انجام داد؟

طبیعتا معقولانه ترین راه ممکن تماس با یک تعمیرکار حرفه ای است که با تجربه خود جلوی پیش  رفتن این موضوع را بگیرد و هر چه سریعتر اقدامات لازم را در جهت تعمیر شوفاژ انجام دهد. در برخی از موارد هم بایستی شیر رادیاتور شوفاژ را تعویض نمود تا هر چه سریعتر این مشکل را برطرف نمود.

اما این نکته را همیشه باید به خاطر بسپارید که بلافاصله پس از مشاهده آب دادن از شوفاژ بایستی شیر فلکه اصلی را فورا بست تا از هدر رفتن آب جلوگیری به عمل آورد. ممکن است بعد از آنکه با تعمیرکار تماس حاصل نمودید تا زمانی که وی به محل مورد نظر مراجعه نماید، آب زیادی از شوفاژ هدر رود وموجب خیس شدن فرش و بهم زدن زندگی افراد گردد.

بنابراین برای جلوگیری از اتلاف آب بهتر است یک تشت یا کاسه ای را دقیقا زیر منطقه مورد نظر قرار داد تا آب شوفاژ درون آن جای گیرد و روی فرش نریزد. اما پس از آنکه تعمیرکار وارد محل مورد نظر شد وی با بهره گیری تجربه خویش سریعتر و اصولی تر پس از کشف علت آب دادن شوفاژ دست به تعمیر یا تعویض قطعه ای از آن می زند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *