اصول طراحی روف گاردن

شلوغ شدن کوچه و خیایان ها و کوچک تر شدن حیات ساختمان ها موجب گشته که خیلی از سازندگان و مالکین به فکر ساخت روف گاردن و افزایش آپشن های بنا در ساختمان های در حال ساخت و حتی ساختمان هایی که عمری از آن ها گذشته بیفتند.

البته رعایت ایمنی و اصول فنی برای ساخت روف گاردن هم برای سلامتی افراد و هم اجتناب از وارد کردن لطمات به سازه بسیار مهم می باشد.

مهم ترین قسمت از اجرای روف گاردن یا باغچه در بام، طراحی روف گاردن است. فرقی نمی کند که ساختمان در حال ساخت باشد یا قدیمی، بهرحال یک طراحی با توجه به محدودیت ها و شرایط ساختمان برای اجرای مناسب و قابل بهره برداری می تواند کمک شایانی به افزایش کیفیت روف گاردن کند.

اگر چه برای اجرا و لوله کشی روف گاردن کار خیلی ساده تر به نظر می رسد و در ساختمان های که پیش از این بام سبز نداشته و هیچ پیش بینی برای روف گاردن ندارند بسیار مشکل است اما بخاطر اینکه در ساخت روف گاردن، هم بایستی مساله امنیت و هم موضوع فنی لحاظ شود، دقت در طراحی و اجرا بسیار هم تلقی می شود.

بستگی به طراحی و انتخاب شما، متریال روف گاردن نیز تغییرات متفاوتی دارند.

روش ساخت بام سبز

زیرسازی روف گاردن

ایزولاسیون و زیرسازی که پس از محاسبات مربوط به تحمل سازه و میزان بارگذاری وزن روی آن زیرسازی به وسیله آهن کشی انجام می شود. البته در ساختمان هایی که نوساز نیستند، نبایستی ریسک کرده و وزن زیادی نمی توان روی پشت بام تحمیل کرد.

انتخاب نوع عایق بستگی به شرایط آب و هوایی و ساختمان داشته و ایزوگام، قیرگونی یا عایق های پلیمری می توانند از گزینه های پیش رو باشند.

تاسیسات و لوله کشی روف گاردن

اجرای لوله کشی روف گاردن و تاسیسات که شامل لوله کشی آب منشعب از فلکه آب اصلی وارد شده به پشت بام و لوله کشی فاضلاب و تاسیسات برق، براساس طراحی و جای گذاری باغچه ها و گلدان ها صورت می پذیرد. قرار دادن یکی روشویی، سینک ظرفشویی در آلاچیق (در صورت وجود)، لوله کشی گاز برای باربیکیو و کباب پز، لوله کشی آبیاری قطره ای و در برخی از ساختمان ها لوله کشی گرمایش از کف هم برای روف گاردن بایستی مورد نظر شما باشد. نصب شیرآلات بهداشتی روف گاردن نیز در انتهای روف گاردن انجام می شود.

پارتیشن بندی روف گاردن

اجرای باکس های گل و باغچه که به طور ثابت در محل ساخته می شوند. آرماتور بندی و بتون ریزی بایستی به دقت انجام شود. زیر این باکس ها بایستی چند سوراخ برای عبور لوله کشی روف گاردن و عبور آب حاصل از آبیاری باغچه است، تعبیه شود.

پوشش نهایی روف گاردن

مرحله آخر پوشش و نهایی کردن اجرای روف گاردن است که با پر کردن باکس ها و باغچه و استفاده از چمن مصنوعی، سنگ، سرامیک، موزاییک، ایزوشینگل، چوب و کف پوش های دیگر برای زیباسازی کار اجرا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *