در این مقاله به نحوه استفاده از نوار تفلون در تاسیسات و لوله کشی ساختمان میپردازیم. نوار آب بندی یا نوار تفلون از حنس پلی تترا فلویور اتیلن یا PTFE و با ضخامت 0075. میلی متر و عرض 12 میلی متر در طول های مختلف مثلا در حدود 10 متر تولید و به بازار عرضه میشود. البته اندازه دیگری هم با عرض، طول و ابعاد دیگری وجود دارد که برای استفاده در جاهای دیگری کاربرد دارد.

به غیر از نوار تفلون از تفلون مایع و سرب و کنف هم در آب بندی لوله کشی استفاده میشود و واژه plumbing که در انگلیسی به معنای لوله کشی میباشد از کلمه plumb (پلمب) به معنای سرب نشات گرفته شده است . البته ماده تفلون به خاطر تحمل حرارت و فشار بالا در صنایع دیگر هم کاربردهای فراوانی دارد.

نحوه استفاده از نوار تفلون در لوله کشی ساختمان

نوار تفلون در لوله کشی ساختمان به روی اتصالات مغزی دار یا نر پیچیده میشود. جهت پیچیدن نوار تفلون به دور یک اتصال موافق جهت عقربه هی ساعت بوده و در صورت رعایت نکردن این مساله، چیدمان نوار تفلون به هم خورده و احتمالا آب بندی لوله کشی نقض پیدا میکند. جهت پیچیدن نوار تفلون مهمترین مساله در نحوه استفاده از آن بوده و مساله دیگری که بایستی مدنظر قرار دهید این است که نوار تلفون در عریض ترین شکل ممکن یعنی همان 1 سانتی متر عرض به دور اتصال پیچیده شود.

از لحاظ تعداد دور پیچیدن نوار تفلون اعداد مختلفی از 10 تا 15 دور پیشنهاد میشود اما بخاطر ضخامت و کیفیت های مختلف نوار تفلون عدد دقیقی را نمی توان تاکید کرد فقط همین قدر بدانید که تا جایی نوار تفلون به دور اتصال پیچیده شود که دنده اتصال نر توسط چشم قابل تشخیص نباشد.

نکته دیگری که به خصوص در سایزهای بالای لوله کشی گالوانیزه بایستی رعایت شود، این است که قسمتهای پایینی اتصال نوار تفلون بیشتری نسبت به نوک اتصال پیچیده شود تا بعد از پیچیدن نوار تفلون اتصال به شکل مخروطی در بیاید. این کار باعث میشود که عمل آب بندی با حداکثر اطمینان انجام شود.

نکته دیگر اینکه در اتصالات از جنس پلاستیک و فلز برنج نوار تفلون زیادی بکار نبرید زیرا این قطعات بخاطر استحکام کم توان فشار بالا را نداشته و دچار شکستگی میشوند.

مساله بعدی این است که در محلهایی که واشر برای آب بندی تعبیه شده است به هیچ وجه از نوار تفلون استفاده نشود ,  مگر اینکه بعد از نصب کردن اتصال مورد نظر , واشر به خوبی کار خود را انجام نداده و مجبور به استفاده از نوار تفلون شوید . مثلا در اتصال بین لوله و اتصالات در لوله کشی پنج لایه ممکن است , کاربرد نوار تفلون باعث ترکاندن اتصالات برنجی شود.

برای استحکام بیشتر به خصوص در لوله کشی موتورخانه ها در قطرهای بالای لوله کشی می توانید از خمیر لوله کشی پژوهش یا کمی گریس برای تثبیت نوار تفلون استفاده کنید.

در صورت عدم دسترسی به نوار تفلون استفاده از کنف یا نخ الیاف نازک در کنار خمیر و گریس ممکن است به شما برای اب بندی محل کمک کند. البته هیچ جایگزین مناسبی برای نوار تفلون بهتر است تفلون مایع نیست اما در شرایط خاص ممکن است به طور موقت کار شما را راه بیاندازد.

ویژگی های نوار تفلون

انواع نوار تفلون

بسته به محل و نحوه استفاده نوار تفلون انواع مختلفی دارد. معمولا نوار تفلونهای معمولی به صورت نواری تولید و مصرف میشوند. اما نوار تفلون خمیری و تفلون مایع هم از انواع دیگر نوار تفلون به حساب می آیند.

رنگ بندی نوار تفلون هم در چند رنگ مختلف بوده که معمولا رنگ سفید و صورتی آن در لوله کشی آب و شوفاژ و نوار تفلون زرد برای استفاده دز لوله کشی گاز مصرف می شوند.

از شناخته شده ترین برندهای نوار تفلن در ایران می توان به نوار تفلون تهران، آسیا طلایی، اصفهان، نور، دنا، تاب، و تولیدات چینی سیتکو sitco، دنیکس denix، زاکو و دی ان D.N اشاره نمود.

نحوه استفاده از تفلون مایع

تفلون مایع یک مایع با غلظت مناسب برای آب بندی اتصالات لوله کشی است، راحتی و کیفیت مناسب به گونه ای است که برای مصرف کننده عادی هم کار را راحت کرده است و با زدن کمی تفلون مایع به صورت طولی به اتصال در هنگام آچارکشی بین کلیه سطوح پخش شده و عمل آب بندی انحام میشود. عدم مقاومت اتصال در استفاده از تفلون مایع باعث می شود که در بسیاری از موارد حتی بدون آچار لوله کشی هم بتوانید عمل آب بندی اتصال را انجام دهید.

از معایب تلفون مایع این است که هنگام بازکردن اتصال ممکن است کمی با مشکل مواجه شوید. قیمت تفلون مایع هم نسبت به نوار تفلون و خمیر کنف بالاتر است اما با مصرف درست میتوان بکارگیری آنرا توجیه نمود. برای اتصالات سایز تا 1 اینچ نیم گرم و تا 2 اینچ استفاده از 1 گرم نوار تفلون مایع کافی به نظر میرسد.

نحوه استفاده از خمیر کنف

خمیر و کنف از قدیم الایام برای اب بندی لوله کشی های دنده ای استفاده میشده است. البته کنف به همراه سرب در لوله کشی فاضلاب چدنی نیز کاربردهای فراوانی دارد. کنف با جذب آب متورم شده و عمل آب بندی را انجام می دهد. وظیفه همیر نیز علاوه بر آب بندی جزئی، ثابت نگه داشتن الیاف کنف در سر جای خود می باشد.

کاربرد این دو نیز با مالیدن مقداری خمیر به روی دنده و سپس پیچیدن کنف روی آن و دو مرتبه مالیدن خمیر روی لایه های کنف می باشد. در سایزهای بالا به خصوص در لوله کشی موتورخانه ها، برخی از همکاران تاسیسات کار مقداری نوار تفلون دور کنف میپیچند.

این روش استفاده بخاطر تور کنف نشتی های ریز احتمالی را نیز پوشش می دهند و از لحاظ اقتصادی نسبت به مصرف نوار تفلون به نفع شماست.

اما عیب این روی این است که عمل آب بندی کمی با تاخیر انجام شده و در ضمن در اتصالات برنجی نمی توان استفاده کرد، چرا که تور کنف باعث ترکاندن اتصالات برنجی می شود. در ضمن بکاگیری این روش حوصله و مهارت ویژه ای طلب می کند. در ضمن این روش بخاطر حجم بالای کنف مقاومت بالایی در مقابل پیچیدن دارد و آچار و ابزار لوله کشی مخصوص خود را طلب می کند.

جهت پیچیدن کنف نیز موافق با بستن اتصال و عقربه های ساعت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *